SambaBox 5.0 Yayınlandı!
Bizi takip edin
İmza Projeler

Profelis İmza Projeleri

Bu güne kadar, kapsam ve daha önce yapılabilirlik açılarından değerlendirildiğinde Türkiye ve Dünya'da örnek gösterilen projelerimiz oldu.

Müşterilerimize ve iş ortaklarımıza güvenleri için teşekkür ederiz.

Projelerinizi konuşalım
Örnek Göç Projeleri

Türkiye'ye örnek olan Göç Projeleri

Diyanet Pardus
Diyanet Pardus
Diyanet İşleri için geliştirilen Cinnamon arayüzlü Pardus sürümü
Tekirdağ Şehir Hastanesi
Tekirdağ Şehir Hastanesi
Turkcell HBYS OS İşletim Sistemi

Ne sunuyoruz?

Mühendislik Çözümleri
Ar-Ge Çalışmaları
Hızlı ve Kaliteli Çözümler
Yetkin Destek
Ekosisteme Katkı
Yüksek Güvenlik
Global Kalitede Ürünleri
Tam Dokümantasyon
Projelerinizi konuşalım

Önemli Projeler

Sizin projelerinizi konuşalım

İmzamızın Detayları

Image link

Gibux - Gelir İdaresi Başkanlığı İşletim Sistemi

Gibux, Gelir İdaresi Başkanlığı için 2013 yılında geliştirildi. Gibux, bir kurumda gerçekleştirilen Türkiyenin en büyük linux masaüstü göç projesi olmasının yanında; Avrupa'da ilk 3 te ve Dünyada da ilk 10 büyük proje arasında yer alır.

Gibux Türkiye'nin her yerinden 1184 farklı lokasyonda toplam 37301 masaüstü bilgisayarda kuruldu. Günümüzde bu sayı artan personel sayısı ile 40.000 civarındadır. Proje kapsamında toplam 515 Aktif dizin sunucusu da Samba temelli bir yapı ile değiştirilmiş. Burada elde edilen başarı SambaBox'ın doğmasına vesile olmuştur.

Proje 2022 yılında ikinci aşamasına geçmiş ve kurumun saha donanımları 64 bite çıktan sonra Gibux64 projesi ile yep yeni bir arayüz ve çok daha gelişmiş imkanlarla yeniden Profelis tarafından geliştirilmeye başlanmıştır. Eylül 2022 itibari ile 71 Lokasyonda 2500 masaüstü bilgisayarda Gibux 64 bit versiyonu aktif olarak hizmet vermektedir.

Proje sayesinde Türkiye her yıl milyonlarca dolar kar etmektedir.
gelir idaresi başkanlığı
Yenilikçi Mühendislik
Gelir İdaresine Özel olarak gelişrilen Gibux, sunduğu yeni nesil çözümler sayesinde hem iş yükünü azaltmış hem de kuruma zaman ve para kazandırmıştır.
Dünyaya Örnek Proje
Gibux içerisinde yapılan çalışmalar dünyada ses getirmiş ve bir çok benzer proje için ilham kaynağı olmuştur. Ayrıca uluslararası Samba geliştiricileri konferansında SambaBox'ın başarısı şirketimizin Yönetici Ortağı Çağlar Ülküderner tarafından davetli konuşmacı olarak anlatılmıştır..
Yeni Nesil Merkezi Yönetim
Gibux için türünün ilk örneklerinden olan merkezi izleme sistemleri geliştirilmiştir. Bu sayede sahadaki durum tek merkezden takip edilmeye başlanmış, yetki devirleri ile saha personeline kendi bölgelerinde izleme hakkı verilerek sistemin etkinliği arttırılmıştır.
Düşük Maliyet
Proje sayesinde Türkiye her yıl milyonlarca dolar kar etmektedir. Hem işletme hem de toplam sahip olma mlaliyetleri karşılaştırıldığında tüm kurumlar ve ülke bütçesi için gurur verici bir örnektir.
Projenize destek olalım

Turkcell ile
Tekirdağ Şehir Hastanesi

Tekirdağ Şehir Hastanesi bünyesinde kullanılan kullanıcı bilgisayarlarında Turkcell için özel olarak geliştirdiğimiz Linux tabanlı HBYS OS işletim sistemi, PendantOS kan alma tableti işletim sistemi ve KioskOS kiosk işletim sistemi ile SambaBox dizin yapısı kullanılmaktadır.
turkcell
Image link
Desktop, Pendant (Tablet) ve Kiosk
HBYS OS Masaüstü bilgisayarlar için yapılsa da, maliyetleri düşürmek için kan alma bölümlerinde kullanılan tabletler (pendant) ve sıramatikler için olan kiosk cihazları da Linux işletim sistemi ile hazırladık.
Dinamik VLAN destekli 802.1x
802.1x kimlik doğrulaması HBYS OS üzerinden kimlik doğrulaması yapan kullanıcının SambaBox üzerindeki OU suna göre dinamik olan VLAN değiştirilmesini tetiklemekte ve buna göre yeni IP almaktadır. Bu işlemlerin tamamı Profelis Network Stack tarafından gerçekleştirilir.
7/24 Çalışan Sağlam Yapı.
HBYS OS ve diğer tüm bileşenler sistemlerin 7/24 çalışması esasına göre geliştirilmiştir. Merkezi güncellemeler ve arıza tespitleri ile akıllı bir yapı tasarlanmıştır.
Hızlı ve Stabil
Turkcell'in proje için seçtiği donanımlara özel optimizasyonlar yapılmış, bu sayede farklı işlerim sistemlerine göre çok daha hızlı çalışan stabil bir sistem geliştirilmiştir.
Projenize destek olalım
Image link

E-Tespit ile Dünyanın İlk e-Noterlik Uygulaması

E-Tespit ile elektronik ortamda mahkemeye gitmeden tespit yaptırabilmek ve bunu ispat olarak kullanmak mümkündür. Bu sayede, hem hukuk işleri azalırken, vatandaş açısından da 7/24 tespit yapabilme imkanı sağlanır. Profelis mühendislerince tasarlanan bu hizmet dünyanın da ilk e-noter uygulamasıdır.
TNB e-tespit
Yenilikçi Mühendislik
Kanunların emrettiği şekilde, her tespit için izole bellek, disk, cpu kaynağı.
7/24 Yüksek Erişilebilirlik
Tüm vatandaşlara açık 7/24 yüksek erişilebilir sunucular. Dijital kanıt ve doğrulama altyapısı tasarımları.
Sanal Tarayıcı
Sitelerin düzgün erişilebilmesi için bellek içerisinde çalıştırılan özel tarayıcı ve eklenti yalıtım sistemi.
Noterden Belge Teslimi ve UYAP
Belgenin istenilen noterden alınabilmesi ve tüm kanıt ve trafik verilerinin UYAP üzerinden istenildiğinde yetkili mahkeme tarafından ulaşılabilmesi.
Projenize destek olalım
Image link

Türkiye'nin En Büyük Eş Zamanlı VPN Ağı

Türkiye Noterler Birliği için 2010 yılında ikinci el araç satış altyapısı projesi altındaki teknik bir ihtiyaç için geliştirildi. 7208 uç noktadan tek bir merkeze SSL konsantratör kullanmadan aktif-pasif yapılı OpenVPN sunucusu projelendirildi.

Çalışma için OpenVPN kodunda özel geliştirmelerin yapılması gerekti. Bunun için OpenVPN baş mühendisi James Yohan ve şirketimiz Yönetici Ortağı Çağlar Ülküderner'in bir kaç hafta içerisinde geliştirdiği kodlar ile hem proje için hem de OpenVPN için yeni bir dönem başladı. Dünyada OpenVPN stres testi aracı hala bu proje için geliştirilen test aracıdır. VPN servisi yıllardır sorunsuz hizmet vermeye devam ediyor.
TNB e-tespit
Yenilikçi Mühendislik
Bu proje, OpenVPN için yep yeni performans iyileştirmesi yapılarak yeni versiyonlar için ilham oldu.
7/24 Yüksek Erişilebilirlik
Tüm kullanıcılara açık 7/24 yüksek erişilebilir sunucular ile 10+ yıldır kesintisiz hizmet.
Düşük Kaynak Büyük İş
Çok düşük sistem kaynakları ile tüm bağlantı akıllanıca yönetiliyor ve sistem tam kapasitede %20 yükü geçmiyor.
Düşük Maliyet
Projeye gelen diğer çözüm önerilerinin onda birine mal olan projenin yönetim giderleri de yine aynı oranda düşük.
Projenize destek olalım
Image link

Başarı Hikayesini İzleyin

Diyanet Pardus ve Diyanet 2023

Diyanet İşleri Başkanlığı için 2021 yılında, Pardus işletim sisteminin Türkiye'de gelişim ve kullanımını yaygınlaştırmak amacıyla başlanan bir projedir. Proje TÜBİTAK Ulakbim Pardus ekibinin kontrolörlüğünde gerçekleştirilmiştir. Proje kapsamında yaklaşık 10.000 istemci Diyanet Pardus'a geçirilmiştir.

Projenin ilk aşamasında Gnome masaüstü kullanılmış, ikinci fazda Cinnamon masaustune geçilmiştir. Pardus'un daha önce Cinnamon versiyonu olmadığı için hem kurum hem kullanıcılar açasından çok daha beğenilen bir sürüm ortaya çıkmıştır.

Projenin başarısından sonra Profelis'in kurumun diğer açık kaynak kodlu araçlara göç çalışmaları başarı ile gerçekleştirilmiştir. 2023 itibariyle ise bu işletim sistemi yerini yine Profelis işbirliği ile geliştirilen Ubuntu tabanlı Diyanet2023’e bırakmıştır.
Diyanet_İşleri_Başkanlığı_yeni_logo.svg
Yenilikçi Mühendislik
Diyanet Pardus projesi, kararlı Cinnamon sürümünün geliştirilerek Pardus dağıtımı ile kullanılabilmesi açısından oldukça önemlidir. Kullanıcı alışkanlıklarına yakın olan Cinnamon deneyimi, diğer kurumların da göç projelerine olumlu bakmasında fayda sağlamaktadır.
Kamudaki en büyük Pardus Göçü
Kamu kurumları içerisinde masaüstü kullanımındaki en büyük göçtür. Onlarca farklı donanım üzerinde çalışan proje bu açıdan da önemli bir örnektir. Diz üstü, masaüstü ve all-in-ne bilgisayarlarda sorunsuz çalışacak şekilde geliştirmeler yapılarak Diyanet Pardus ile Pardus projesi önemli yol almıştır.
Yeni Donanım Destekleri
Diyanet Pardus projesi ile Pardus tarafından doğrudan desteklenmeyen 50 den fazla çevre birimi için sürücü eklenmiş ya da geliştirilmiştir. Projede elde edilen bu artı değer ile sonraki projelerde zaman ve maliyetten kazanç sağlanacaktır.
Düşük Maliyet
Projenin en önemli getirilerinden biri kurumun elde ettiği maddi tasarruftur. Özellikle dışa bağımlılığı ortadan kaldırarak milli kaynakların etkin kullanıldığı proje hem Pardus hem de Türkiye açısından örntektir.
Projenize destek olalım
Image link

Türkiye'nin ilk açık kaynak kodlu hastanesi

Özel Aksaray Hastanesi, 2008 yılında kuruluş aşamasında Türkiye'de hiç örneği olmayan bir karar alarak baştan sona kadar açık kaynak kodlu ürünler kullanmaya karar verdi. Bu kararın ardından tüm mühendislik ve geliştirme çalışmaları Profelis tarafından yapılan sistemde kullanıcılara linux terminal sunucular üzerinde hizmet verecek ince istemciler tasarlandi. Kullanıcı sayısı ve donanım kaynakları karşılaştırıldığında özellikle terminal sunucuları için yapılan geliştirmeler kernel projesine önemli katkılar sağlamıştır.

Hastane otomasyonu için açık kaynak kodlu Care2x yazılımı Türkiye regülasyonlarına göre uyarlanmış ve yıllarca Türkiye'de Sağlık Bakanlığı sistemine en sorunsuz bağlanan ve geri ödemeleri en sorunsuz en yüksek alan hastane olmuştur. Bu başarı Sağlık Bakanlığı ve diğer çalışmalar için de ilham olmuştur. Hastane yöneticilerine vizyonları ve güvenleri için teşekkürü Türkiye adına borç biliriz.
aksaray_logo
Yenilikçi Mühendislik
Türkiye'de hastane gibi erişimin en kritik olduğu ve insan hayatının söz konusu olduğu bir yerde, kesintisiz ve hızlı erişim için detaylı mühendislik çalışması yapılmış ve yapılan geliştirmeler ile linux işletim sistemine katkı sağlanmıştır.
7/24 Yüksek Erişilebilirlik
Tüm kullanıcılara açık 7/24 yüksek erişilebilir sunucular ile 10+ yıldır kesintisiz hizmet sağlanmış, sistemlerdeki majör güncellemelerde bile hizmet kesintisiz devam ettirilmiştir.
Düşük Kaynak Yüksek Performans
Hem ağ kaynakları hem de tüm hastane donanım kaynakları düşünüldüğünde çok çok düşük bir kaynakla tüm hastane sistemi performans sorunu yaşamadan yıllarca yönetilmiş, XEN sanallaştırma ortamı ile kaynaklarda detaylı bölümlemelerle etkin kullanılmıştır
Düşük Maliyet
Proje, diğer işletim sistemleri ile kurulacak yapılara göre yirmide bir maliyetle kurulmuş ve yönetilmiştir. Özellikle ince istemcilerin kullanılması kullanıcı sorunlarına çok hızlı müdahale edilmesini ve donanım arızalarının ucuza çözülmesini sağlamıştır.
Projenize destek olalım
Yeni

Kayıtlar Başladı!

PostgreSQL 13 Associate Certification Sınavına Yönelik Eğitim İçin Kayıtlar Başladı

Eğitim Bilgi Formu

Egitim Talebi

Image link
Image link